Galeria Zdjęć

Forum Dyskusyjnego Papugi

Wyniki wyszukiwania - "amazonica"

Amazona_amazonica.jpg
Kurika w kąpieli
Amazona_amzonica2.jpg
Kurika w locie
Amazona_amazonica3.jpg
Kurika po kąpieli i w locie
Amazona_amazonica4.jpg
Kąpieli nigdy nie za dużo
aestiva_amazonica02.jpg
Amazonki: kurika i niebieskoczelnaKto powiedział, że kurika jest mniejsza od niebieskoczelnej?
aestiva_amazonica01.jpg
Amazonki: kurika i niebieskoczelna jeszcze razJeszcze jedno porównanie wielkości :-))
awantura2.jpg
Jeszcze większa awantura!Atakuje kurika
lot.jpg
LotTylko te łapki wyglądają kretyńsko...
1.jpg
Papużki trzeba trzymać krótko......przy szyjce...
ucho_kuriki.jpg
Ucho amazonki modrobrewejAmazonka modrobrewa (kurika) ma naprawdę duże ucho
nose2.jpg
Nos amazonki modrobrewejWidać zdrowe, drożne, suche otwory nosowe. To co wydaje się je zatykać - to operculum, płat skórny wewnątrz nozdrza, chroniący przed pyłem i kurzem. Widać również rzęsy i to, że niektóre pióra na nosie i między okiem a nosem, przekształciły się we włoski czuciowe. To bardzo wrażliwe na dotyk miejsce i papugi uwielbiają, by je tam drapać
nose.jpg
Nos amazonki modrobrewejWyraźnie widoczne operculum - nos nie jest zapchany!
lapka.jpg
ŁapkaZygodaktylia, czyli 2. i 3. palec do przodu, 1. i 4. do tyłu, piątego nie ma ;-). Widać lekki odcisk, bo papuga przesiaduje na cienkim rancie karmnika, czerwone kropki to buraczek, a poza tym wszystko w porządku :-)
pericyclic_iris.jpg
Oko amazonki modrobrewejWidać wyraźnie, że tęczówka ma dwa koncentryczne pierścienie, różniące się barwą: wewnętrzny jest brązowy a zewnętrzny pomarańczowo-czerwony. Wewnątrz jest czarna źrenica. Taki typ tęczówki w literaturze anglosaskiej nazywają "pericyclic iris". Niestety nie znam polskiego odpowiednika.
tonque.jpg
Wnętrze dzioba amazonki modrobrewejNa początku te żółtawe miejsca mnie niepokoiły, ale ona tak ma. Widać, że wnętrze dzioba papugi jest prawie suche, nie ma śliny. Za to czubek języka jest cieplutki, ruchliwy i bardzo gładki :-) Widać też wyszczerbienie dzioba, którego u zdrowej papugi nie powinno być, ale dziób rośnie szybko i dziś już nie ma śladu.
tonque1.jpg
Podniebienie amazonki modrobrewejWidać jak długi jest język papugi :-) Widoczne są też brodawki na podniebieniu, są one dobrym wskaźnikiem zdrowia papugi - zanikają w stanach niedoboru wit. A. Niestety nie udało mi się sfotografować choan, fałdów na środku podniebienia wokół nozdrzy tylnych, na brzegach których brodawki układają się na kształt grzebienia - "wyłysienie" choan jest bardzo złym znakiem. Papuga jest po kapieli więc piórkami się proszę nie przejmować
trzeciapowieka.jpg
Trzecia powieka amazonki modrobrewejJak się papudze wsadzi palec w oko, to żeby chronić rogówkę zanim się zamkną główne powieki, naciąga na nią trzecią powiekę, czyli migotkę, która jest dużo szybsza. To ta szara błona. Tylko wtedy możemy migotkę zobaczyć, bo amazonki mrugają wszystkimi trzema powiekami naraz, w odróżnieniu od niektórych innych gatunków ptaków czy jaszczurek, które dolną i górną powiekę zamykają tylko podczas snu, albo od czasu do czasu, a mrugają tylko migotką. UWAGA! NIE POLECAM WSADZANIA PAPUDZE PALCA W OKO!!
skora.jpg
Apterium u amazonki modrobrewejTym razem apterium, czyli nagie miejsce na boku szyi. Skóra ptaków jest cieniutka i pozbawiona gruczołów potowych i łojowych, ale nie powinna się aż tak bardzo łuszczyć jak u mojej papugi. Niestety to papuga-alergiczka, po wyeliminowaniu kukurydzy jest lepiej. Amazonki, choć zielone, mają różową skórkę :-)
kaj.jpg
Jadłem batata ze słonecznikiem
kaj2.jpg
A teraz co jadłem?
plików: 23 stron: 2 1